Aktualności
Klinika medycyny estetycznej - Katowice - Twoja droga do piękna
19.04.2024W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia często przytłacza, dbałość o własny wygląd staje się nie tylko kwestią...
Medycyna estetyczna w świecie gwiazd – poznaj 5 najczęściej wybieranych zabiegów plastycznych
27.09.2023Medycyna estetyczna nie jest obca gwiazdom, znanym z ekranów czy scen muzycznych. Nic dziwnego, bo dziedzina ta nieustannie się rozwija, a...
Jak często należy odwiedzać dentystę?
23.05.2022Wiele osób z powodu nieuzasadnionego lęku przed bólem unika wizyt u dentysty. Prawda jest jednak taka, że można uniknąć niewątpliwie...
Aktualności
Usunięcie zęba i co dalej? Dowiedz się, czy w każdym przypadku możesz wszczepić implanty zębowe
Natura obdarzyła człowieka 32 zębami. Jest to ilość potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Niestety dość często dochodzi też do utraty zębów. Powody mogą być różne: brak odpowiedniej higieny, zaniedbania w leczeniu, urazy itp. Brak zębów jest nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Ma zły wpływ na dziąsła, zgryz, staw żuchwowo-skroniowy, mowę, odczuwanie smaków. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy z rozdrabnianiem pokarmów oraz męczące bóle głowy.
Co się dzieje po usunięciu zęba?
Wszelkie luki zębowe niekorzystanie wpływają nie tylko na nasz wygląd. Okazuje się, że braki w uzębieniu mogą negatywnie odbić się na całym organizmie. Ekstrakcja lub utrata zęba prowadzi do zachwiania równowagi i rozkładu sił powstających i oddziałujących na zęby oraz otaczające je tkanki. Jeśli ciągłość łuku zostanie przerwana, sąsiadujące zęby tracą oparcie i może dojść do ich przeciążenia, a w efekcie do poluzowania. Po ekstrakcji zęba mogą również rozwijać się stany zapalne.
Z czasem dziąsła i kości pozbawione stymulacji ulegają zanikowi. Pogłębiającej się deformacji zwykle towarzyszy dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. Częstym objawem tego są napięciowe bóle głowy i bóle w okolicy ucha. Zdarza się, że nieuzupełniony ubytek prowadzi do zmian w obrębie twarzy. Jest to spowodowane tym, że wraz z utratą zęba zanika struktura podtrzymująca część tkanek. Efektem tego może być zwiotczenie mięśni oraz skóry, a przy dużych ubytkach może dojść do charakterystycznego zapadnięcia się policzków.
Im dłużej uzębienie jest niepełne, tym więcej niekorzystnych zmian w organizmie.
Czym jest implant zębowy?
Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, takich jak Yes Dent we Wrocławiu, są implanty zębowe. Są to specjalne śruby wkręcane w dziąsło w miejscu brakującego zęba, zbudowane ze stopów tytanu. Głównym zadaniem wszczepionego implantu jest funkcjonowanie jak naturalny ząb, czyli trwałe połączenie z kością. Materiał, z którego wykonane są implanty zębowe, jest biokompatybilny, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez nasz organizm i dobrze zrasta się z kością, tworząc fundament pod uzupełnienie protetyczne.
Jakie są etapy leczenia implantologicznego?
Proces wszczepienia implantów stomatologicznych podzielony jest na kilka etapów. Pierwsza wizyta to najczęściej konsultacja z lekarzem specjalizującym się w implantologii. Lekarz zwykle kieruje pacjenta na badania, dokonuje pomiaru szczęki oraz analizuje otrzymane zdjęcia rentgenowskie. Po ustaleniu szczegółowego planu leczenia przechodzi się do właściwej części zabiegu, czyli do wszczepiania implantu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dla pacjenta jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia co do dalszego postępowania. W standardowym postępowaniu implantologicznym zwykle trzeba odczekać kilka miesięcy na zrośnięcie się implantu z kością (zwykle trwa to od 4 do 7 miesięcy). W momencie, gdy to nastąpi, wykonuje się uzupełnienia protetyczne na implantach (korony, mosty, protezy) w celu przywrócenia integralności uzębienia.
Czy u każdego można wszczepić implanty zębowe?
Niestety zabiegu wszczepienia implantów zębowych nie można przeprowadzić u wszystkich pacjentów. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: brak kości o odpowiedniej jakości potrzebnej do umieszczenia implantu, choroby kości szczęki i żuchwy, niekorzystna budowa zgryzu. Implantów zębowych nie zaleca zakładać się również u palaczy, ponieważ u nich szanse na powodzenie zabiegu są mniejsze. Nieleczona cukrzyca, znacznie obniżona odporność układu immunologicznego, ciężkie choroby serca i układu krążenia także stanowią przeciwwskazania do zabiegu. Nie jest też możliwe wstawianie implantów zębowych u dzieci oraz nastolatków, u których wciąż trwa rozwój tkanki kostnej. Najwcześniej tego typu zabieg można przeprowadzić dopiero koło 18. roku życia.