Aktualności
Klinika medycyny estetycznej - Katowice - Twoja droga do piękna
19.04.2024W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia często przytłacza, dbałość o własny wygląd staje się nie tylko kwestią...
Medycyna estetyczna w świecie gwiazd – poznaj 5 najczęściej wybieranych zabiegów plastycznych
27.09.2023Medycyna estetyczna nie jest obca gwiazdom, znanym z ekranów czy scen muzycznych. Nic dziwnego, bo dziedzina ta nieustannie się rozwija, a...
Jak często należy odwiedzać dentystę?
23.05.2022Wiele osób z powodu nieuzasadnionego lęku przed bólem unika wizyt u dentysty. Prawda jest jednak taka, że można uniknąć niewątpliwie...
Aktualności
Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty? Tych objawów nie możesz zignorować
Większość rodziców uważa, że wizyta dziecka u ortodonty jest konieczna jedynie w sytuacji zauważalnych wad zgryzu. Jeśli więc nic nas nie niepokoi, nie ma potrzeby udawać się do specjalisty. Otóż nie. Takie myślenie to niestety błąd, a jego konsekwencje mogą być dla naszej pociechy naprawdę przykre. Jak przekonują eksperci, pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym powinna odbyć się około 7 roku życia dziecka. A jeśli zauważymy u naszej pociechy, któryś z niepokojących objawów - jeszcze wcześniej.
Leczenie ortodontyczne - im szybciej podjęte, tym lepiej
Wczesne leczenie ortodontyczne ma miejsce w sytuacji, gdy mały pacjent ma od 5 do 10 lat. Wielu rodzicom taki wiek może wydawać się nieodpowiedni, jednak to najlepszy czas, aby skorygować wady zgryzu i nie dopuścić do ich pogłębiania się. Te, jak się okazuje, ma większość dzieci. Różnica polega jedynie w stopniu nasilenia wady. Tylko specjalista - ortodonta dziecięcy, ewentualnie stomatolog, może stwierdzić, czy jakakolwiek korekta jest niezbędna. Tutaj nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że leczenie podjęte w wieku dziecięcym to szansa na uniknięcie poważniejszego, dłuższego i kosztowniejszego leczenia ortodontycznego w życiu dorosłym.
Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wizyta kontrolna. Obecnie mamy do dyspozycji ośrodki i lekarzy, którzy specjalizują się w ortodoncji dziecięcej. Wyszukując np. ortodonta dziecięcy, szybko dotrzemy do najbliższego specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.
Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u ortodonty
Najczęściej to lekarz stomatolog lub pediatra zauważają u dzieci niepokojące objawy i zalecają wizytę w gabinecie ortodontycznym. Jednak i my sami, jako rodzice, możemy trafnie zidentyfikować sygnały, które stanowią bezwzględny powód do odbycia takiej wizyty. Otóż leczenia ortodontycznego, a przynajmniej konsultacji w tym zakresie, będzie wymagało:
- ssanie kciuka,
- obgryzanie paznokci lub gryzienie przedmiotów, np. ołówka,
- zęby stłoczone, nachodzące na siebie,
- szpary między zębami,
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka dziecka,
- trudności w przeżuwaniu i gryzieniu,
- asymetria twarzy,
- zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami,
Dodatkowo, jeśli nasze dziecko zbyt szybko straciło zęby mleczne, taka sytuacja również powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.
Wpisz regularne wizyty dziecka u ortodonty do kalendarza
Podobnie jak w przypadku kontroli stomatologicznej, tak i w przypadku wizyt u ortodonty regularność to podstawa. Nawet jeśli podczas pierwszej wizyty nie stwierdzono konieczności zakładania aparatu ortodontycznego, systematyczne badania pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju twarzoczaszki i narządu żucia dziecka, a ewentualne leczenie umożliwi uzyskanie prawidłowego napięcia mięśni, prawidłowego zgryzu i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów.
Wczesne leczenie ortodontyczne to czas pomiędzy 5, a 10 rokiem życia. W wieku od 11 do 17 lat ma miejsce końcowa faza wymiany uzębienia i jest to równie dobry moment na leczenie wszelkich problemów ortodontycznych.